collage123_OK_edited_edited.png

Dla Pokoleń

Interaktywna wystawa pt. Dla Pokoleń powstała w ramach projektu Aktywni Seniorzy 2.0., który jest współfinansowany ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Zasadniczym celem projektu jest zwiększenie udziału osób 60+ w życiu społecznym, publicznym, kulturalnym i politycznym. Uczestnicy projektu to seniorzy w wieku 60+ zamieszkali na terenie powiatu ostrowieckiego.

W życiu człowieka, szczególnie gdy kończymy aktywność zawodową, odchowamy dzieci, a nawet wnuki są dorastające i już praktycznie samodzielne, często pojawia się pewna, nieznana do pewnego wieku, „pustka” – dużo czasu, brak obowiązków … Często właśnie wtedy seniorzy zaczynają szukać – czasem nawet gorączkowo – coś, co wypełni tą pustkę. Jedni zaczynają pielęgnować swoje ogródki, inni, o ile mają taką możliwość, podróżują, a jeszcze inni zauważają, że mają w sobie, uśpione przez obowiązki, ogromne pokłady energii artystycznej. Czasem jednak bywa i tak, że wiedzą o swoich umiejętnościach twórczych, ale … nie było czasu tworzyć, bowiem trzeba było zająć się rodziną, zarabiać na życie itd. I oto wiek senioralny odkrywa przed nimi możliwości realizacji swoich marzeń z młodości lub nawet … dzieciństwa. Może to być malarstwo, haftowanie, fotografia, rzeźba itd. Przy tym pojawia się pytanie – wystawiać swoją sztukę czy też włożyć do szuflady i czekać aż ktoś z domowników, któregoś dnia odkryje jaką utalentowaną fotografką była babcia, jakim malarzem był dziadek … Może odkryją, a może i … nie.
Wielu osobom, ciężko podjąć decyzję o wystawieniu swoich prac na forum publicznym: a nuż skrytykują, nie spodoba się innymi? Jednak trzeba zdecydować i zaryzykować. Niech widzą, nich dyskutują o tym, że jesteśmy seniorami aktywnymi, mamy pasję, mamy swój świat sztuki – często nie gorszy od zawodowych artystów.
Otóż realizatorzy projektu Aktywni Seniorzy 2.0. postanowili dać szansę seniorom, organizując dla nich interaktywną wystawę – Dla Pokoleń. Skąd ten tytuł? Przecież nie tworzymy dla jednego pokolenia, na tu i teraz, lecz dla przeszłości, czyli kolejnych pokoleń. Przyznajemy się, że forma interaktywna też nie jest przypadkowym wyborem. Pierwszy czynnik decydujący o tym jest możliwość dostępu do szerszej, praktycznie bez granic, publiczności – miłośników sztuki, a druga, niestety, COVID 19, i tu komentarze są zbędne.
Zapraszamy do wystawy – można obejrzeć, można nawiązać kontakt i współpracę z twórcami. Jednocześnie życzymy miłych wrażeń z obcowania ze sztuką seniorów powiatu ostrowieckiego.